Anti-RAB8A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K007802P
| 英文名称 | Anti-RAB8A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | MEL;RAB8 |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IHC 1:25-100. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 24kDa |
| Gene ID | 4218 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.03% Proclin300, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide of human RAB8A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | A synthetic peptide of human RAB8A |
| Subcellular Locations | Cytoplasm |
| Swiss Prot | P61006 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | The protein encoded by this gene is a member of the RAS superfamily which are small GTP/GDP-binding proteins with an average size of 200 amino acids. The RAS-related proteins of the RAB/YPT family may play a role in the transport of proteins from the endoplasmic reticulum to the Golgi and the plasma membrane. This protein shares 97%, 96%, and 51% similarity with the dog RAB8, mouse MEL, and mouse YPT1 proteins, respectively and contains the 4 GTP/GDP-binding sites that are present in all the RAS proteins.? |