Anti-PARD6A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K003574P
| 英文名称 | Anti-PARD6A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | PAR-6A;PAR6;PAR6C;PAR6alpha;TAX40;TIP-40 |
| 应用 | WB |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. |
| 交叉反应 | Human Mouse |
| 蛋白分子量 | 37kDa |
| Gene ID | 50855 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide of human PARD6A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | A synthetic peptide of human PARD6A |
| Subcellular Locations | Cell junction Cell membrane Cell projection Cytoplasm ruffle tight junction |
| Swiss Prot | Q9NPB6 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene is a member of the PAR6 family and encodes a protein with a PSD95/Discs-large/ZO1 (PDZ) domain and a semi-Cdc42/Rac interactive binding (CRIB) domain. This cell membrane protein is involved in asymmetrical cell division and cell polarization processes as a member of a multi-protein complex. The protein also has a role in the epithelial-to-mesenchymal transition (EMT) that characterizes the invasive phenotype associated with metastatic carcinomas. Alternate transcriptional splice variants, encoding different isoforms, have been characterized. |