Anti-AMY2A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K008361P
| 英文名称 | Anti-AMY2A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | PA;AMY2;AMY2B |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:1000-5000. IHC 1:50-200. |
| 交叉反应 | Human Mouse |
| 蛋白分子量 | 58kDa |
| Gene ID | 279 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.03% Proclin300, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | Recombinant protein of human AMY2A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human AMY2A |
| Subcellular Locations | Cytoplasm |
| Swiss Prot | P04746 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | Amylases are secreted proteins that hydrolyze 1,4-alpha-glucoside bonds in oligosaccharides and polysaccharides, and thus catalyze the first step in digestion of dietary starch and glycogen. The human genome has a cluster of several amylase genes that are expressed at high levels in either salivary gland or pancreas. This gene encodes an amylase isoenzyme produced by the pancreas. |