Anti-MT2A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K008188P
| 英文名称 | Anti-MT2A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | MT2;MT-2;MT-II |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:1000-5000. IHC 1:40-200. |
| 交叉反应 | Human Mouse |
| 蛋白分子量 | 6kDa |
| Gene ID | 4502 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.03% Proclin300, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | Recombinant protein of human MT2A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human MT2A |
| Subcellular Locations | Cytoplasm |
| Swiss Prot | P02795 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene is a member of the metallothionein family of genes. Proteins encoded by this gene family are low in molecular weight, are cysteine-rich, lack aromatic residues, and bind divalent heavy metal ions, altering the intracellular concentration of heavy metals in the cell. These proteins act as anti-oxidants, protect against hydroxyl free radicals, are important in homeostatic control of metal in the cell, and play a role in detoxification of heavy metals. The encoded protein interacts with the protein encoded by the homeobox containing 1 gene in some cell types, controlling intracellular zinc levels, affecting apoptotic and autophagy pathways. Some polymorphisms in this gene are associated with an increased risk of cancer. |