Anti-KDM4A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K007744P
| 英文名称 | Anti-KDM4A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | JMJD2;JHDM3A;JMJD2A;TDRD14A |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IHC 1:50-200. |
| 交叉反应 | Human Mouse |
| 蛋白分子量 | 121kDa |
| Gene ID | 9682 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.03% Proclin300, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide of human KDM4A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | A synthetic peptide of human KDM4A |
| Subcellular Locations | Cytoplasm Nucleus |
| Swiss Prot | O75164 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene is a member of the Jumonji domain 2 (JMJD2) family and encodes a protein containing a JmjN domain, a JmjC domain, a JD2H domain, two TUDOR domains, and two PHD-type zinc fingers. This nuclear protein functions as a trimethylation-specific demethylase, converting specific trimethylated histone residues to the dimethylated form, and as a transcriptional repressor.? |