Anti-HNF1A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K007901P
| 英文名称 | Anti-HNF1A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | HNF1;LFB1;TCF1;MODY3;TCF-1;HNF-1A;IDDM20 |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IHC 1:25-100. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 67kDa |
| Gene ID | 6927 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.03% Proclin300, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide of human HNF1A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | A synthetic peptide of human HNF1A |
| Subcellular Locations | Nucleus |
| Swiss Prot | P20823 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | The protein encoded by this gene is a transcription factor required for the expression of several liver-specific genes. The encoded protein functions as a homodimer and binds to the inverted palindrome 5′-GTTAATNATTAAC-3′. Defects in this gene are a cause of maturity onset diabetes of the young type 3 (MODY3) and also can result in the appearance of hepatic adenomas. Alternative splicing results in multiple transcript variants encoding different isoforms. |