Anti-TRMT61A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K006318P
| 英文名称 | Anti-TRMT61A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | C14orf172;GCD14;Gcd14p;TRM61;hTRM61 |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:1000-2000. IHC 1:50-200. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 31kDa |
| Gene ID | 115708 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | Recombinant protein of human TRMT61A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human TRMT61A |
| Subcellular Locations | Nucleus |
| Swiss Prot | Q96FX7 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | Catalytic subunit of tRNA (adenine-N1-)-methyltransferase, which catalyzes the formation of N1-methyladenine at position 58 (m1A58) in initiator methionyl-tRNA. Catalytic subunit of mRNA N1-methyltransferase complex, which mediates methylation of adenosine residues at the N1position of a small subset of mRNAs: N1methylation takes place in tRNA T-loop-like structures of mRNAs and is only present at low stoichiometries. |