Anti-TNRC6A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K004330P
| 英文名称 | Anti-TNRC6A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | CAGH26;GW1;GW182;TNRC6 |
| 应用 | WB IF |
| 稀释比例 | WB 1:500-1000. IF 1:50-100. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 210kDa |
| Gene ID | 27327 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide of human TNRC6A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | A synthetic peptide of human TNRC6A |
| Subcellular Locations | Cytoplasm P-body |
| Swiss Prot | Q8NDV7 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene encodes a member of the trinucleotide repeat containing 6 protein family. The protein functions in post-transcriptional gene silencing through the RNA interference (RNAi) and microRNA pathways. The protein associates with messenger RNAs and Argonaute proteins in cytoplasmic bodies known as GW-bodies or P-bodies. Inhibiting expression of this gene delocalizes other GW-body proteins and impairs RNAi and microRNA-induced gene silencing. |