Anti-CLEC7A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K006103P
| 英文名称 | Anti-CLEC7A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | BGR;CANDF4;CD369;CLECSF12;DECTIN1;SCARE2 |
| 应用 | WB |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 28kDa |
| Gene ID | 64581 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide of human CLEC7A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | A synthetic peptide of human CLEC7A |
| Subcellular Locations | Cell membrane Cytoplasm Single-pass type II membrane protein |
| Swiss Prot | Q9BXN2 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene encodes a member of the C-type lectin/C-type lectin-like domain (CTL/CTLD) superfamily. The encoded glycoprotein is a small type II membrane receptor with an extracellular C-type lectin-like domain fold and a cytoplasmic domain with an immunoreceptor tyrosine-based activation motif. It functions as a pattern-recognition receptor that recognizes a variety of beta-1,3-linked and beta-1,6-linked glucans from fungi and plants, and in this way plays a role in innate immune response. Alternate transcriptional splice variants, encoding different isoforms, have been characterized. This gene is closely linked to other CTL/CTLD superfamily members on chromosome 12p13 in the natural killer gene complex region. |