Anti-STX1A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K005564P
| 英文名称 | Anti-STX1A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | HPC-1;P35-1;STX1;SYN1A |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IHC 1:100-200. |
| 交叉反应 | Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 33kDa |
| Gene ID | 6804 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide of human STX1A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | A synthetic peptide of human STX1A |
| Subcellular Locations | Cell junction Cell membrane Cytoplasmic vesicle Secreted Single-pass type IV membrane protein secretory vesicle synapse synaptic vesicle membrane synaptosome |
| Swiss Prot | Q16623 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene encodes a member of the syntaxin superfamily. Syntaxins are nervous system-specific proteins implicated in the docking of synaptic vesicles with the presynaptic plasma membrane. Syntaxins possess a single C-terminal transmembrane domain, a SNARE [Soluble NSF (N-ethylmaleimide-sensitive fusion protein)-Attachment protein REceptor] domain (known as H3), and an N-terminal regulatory domain (Habc). Syntaxins bind synaptotagmin in a calcium-dependent fashion and interact with voltage dependent calcium and potassium channels via the C-terminal H3 domain. This gene product is a key molecule in ion channel regulation and synaptic exocytosis. Alternatively spliced transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene. |