Anti-MYO5A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K006073P
| 英文名称 | Anti-MYO5A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | GS1;MYH12;MYO5;MYR12 |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IHC 1:50-200. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 215kDa |
| Gene ID | 4644 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | Recombinant protein of human MYO5A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human MYO5A |
| Subcellular Locations | Cytoskeleton Cytosol secreted Golgi apparatus |
| Swiss Prot | Q9Y4I1 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene is one of three myosin V heavy-chain genes, belonging to the myosin gene superfamily. Myosin V is a class of actin-based motor proteins involved in cytoplasmic vesicle transport and anchorage, spindle-pole alignment and mRNA translocation. The protein encoded by this gene is abundant in melanocytes and nerve cells. Mutations in this gene cause Griscelli syndrome type-1 (GS1), Griscelli syndrome type-3 (GS3) and neuroectodermal melanolysosomal disease, or Elejalde disease. Multiple alternatively spliced transcript variants encoding different isoforms have been reported, but the full-length nature of some variants has not been determined. |