Anti-CORO1A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K006023P
| 英文名称 | Anti-CORO1A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | CLABP;CLIPINA;HCORO1;IMD8;TACO;p57 |
| 应用 | WB IF |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IF 1:50-200. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 51kDa |
| Gene ID | 11151 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | Recombinant protein of human CORO1A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human CORO1A |
| Subcellular Locations | Cytoplasm Cytoplasmic vesicle cell cortex cytoskeleton phagosome membrane |
| Swiss Prot | P31146 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene encodes a member of the WD repeat protein family. WD repeats are minimally conserved regions of approximately 40 amino acids typically bracketed by gly-his and trp-asp (GH-WD), which may facilitate formation of heterotrimeric or multiprotein complexes. Members of this family are involved in a variety of cellular processes, including cell cycle progression, signal transduction, apoptosis, and gene regulation. Alternative splicing results in multiple transcript variants. A related pseudogene has been defined on chromosome 16. |