Anti-ACTR1A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K008276P
| 英文名称 | Anti-ACTR1A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | ARP1;CTRN1 |
| 应用 | IHC |
| 稀释比例 | IHC 1:10-50. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 43kDa |
| Gene ID | 10121 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.03% Proclin300, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | Recombinant protein of human ACTR1A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human ACTR1A |
| Subcellular Locations | Cytoplasm |
| Swiss Prot | P61163 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene encodes a 42.6 kD subunit of dynactin, a macromolecular complex consisting of 10-11 subunits ranging in size from 22 to 150 kD. Dynactin binds to both microtubules and cytoplasmic dynein. It is involved in a diverse array of cellular functions, including ER-to-Golgi transport, the centripetal movement of lysosomes and endosomes, spindle formation, chromosome movement, nuclear positioning, and axonogenesis. This subunit is present in 8-13 copies per dynactin molecule, and is the most abundant molecule in the dynactin complex. It is an actin-related protein, and is approximately 60% identical at the amino acid level to conventional actin.? |