Anti-ATG9A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K008347P
| 英文名称 | Anti-ATG9A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | mATG9;APG9L1;MGD3208 |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:200-1000. IHC 1:25-100. |
| 交叉反应 | Human Rat |
| 蛋白分子量 | 94kDa |
| Gene ID | 79065 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.03% Proclin300, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | Recombinant protein of human ATG9A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human ATG9A |
| Subcellular Locations | Cytoplasm |
| Swiss Prot | Q7Z3C6 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | Autophagy-related protein 9A?is a?protein?that in humans is encoded by the?ATG9A?gene. Involved in autophagy and cytoplasm to vacuole transport (Cvt) vesicle formation. Plays a key role in the organization of the preautophagosomal structure/phagophore assembly site (PAS), the nucleating site for formation of the sequestering vesicle. Cycles between a juxta-nuclear trans-Golgi network compartment and late endosomes. Nutrient starvation induces accumulation on autophagosomes. |