Anti-UBE4A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K007272P
| 英文名称 | Anti-UBE4A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | E4;UFD2;UBOX2 |
| 应用 | IHC |
| 稀释比例 | IHC 1:25-100. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 123kDa |
| Gene ID | 9354 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.03% Proclin300, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | Recombinant protein of human UBE4A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human UBE4A |
| Subcellular Locations | Cytoplasm Nucleus |
| Swiss Prot | Q14139 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene encodes a member of the U-box ubiquitin ligase family. The encoded protein is involved in multiubiquitin chain assembly and plays a critical role in chromosome condensation and separation through the polyubiquitination of securin. Autoantibodies against the encoded protein may be markers for scleroderma and Crohn’s disease. A pseudogene of this gene is located on the long arm of chromosome 3. Alternatively spliced transcript variants encoding multiple isoforms have been observed for this gene.? |