Anti-AMY2A Polyclonal Antibody
品牌:solarbio | 货号:K005632P
| 英文名称 | Anti-AMY2A Polyclonal Antibody |
|---|---|
| 宿主 | Rabbit |
| 别名 | AMY2;PA |
| 应用 | WB IHC |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IHC 1:50-200. |
| 交叉反应 | Human Mouse Rat |
| 蛋白分子量 | 58kDa |
| Gene ID | 279 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 亚型 | IgG |
| 免疫原 | Recombinant protein of human AMY2A |
| 性状 | 液体 |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human AMY2A |
| Subcellular Locations | Secreted extracellular space |
| Swiss Prot | P04746 |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 背景资料 | This gene encodes a member of the alpha-amylase family of proteins. Amylases are secreted proteins that hydrolyze 1,4-alpha-glucoside bonds in oligosaccharides and polysaccharides, catalyzing the first step in digestion of dietary starch and glycogen. This gene and several family members are present in a gene cluster on chromosome 1. This gene encodes an amylase isoenzyme produced by the pancreas. |